středa 11. března 2015

Rekonstrukce

And now for something completely different. V druhém a třetím kvartálu tohoto roku bych rád uskutečnil kompletní rekonstrukci svého bytu. Bude se jednat o operaci velmi náročnou na čas, organizaci a finanční i lidské zdroje, jejíž výsledek si navíc v tuto chvíli ještě ani nedokážu představit. Naštěstí mám spoustu skvělých přátel, kteří mi již nyní nabízejí svou pomoc. Jsem jim za to opravdu velmi vděčný. 

Rekonstrukce nemovitosti je záležitost, kterou musí řešit spousta lidí. Konkrétní okolnosti se samozřejmě liší, úskalí jsou však podobná. Budu se proto snažit průběh zvelebování svého bytu co nejpodrobněji zachytit, a to včetně hrubého finančního rozpočtu. Třeba to někomu pomůže při realizaci vlastního projektu. Pokud z článků vyvstanou nějaké otázky, neváhejte se v diskuzi zeptat. Zároveň budu rád, podělíte-li se o své vlastní zkušenosti.

Čím začít? Ovšemže důkladnou analýzou současného nevyhovujícího stavu. Člověk si musí ujasnit, co všechno je nutné spravit, co všechno by bylo dobré spravit a také v jakém časovém horizontu. Jsou věci, které je nutné vyřešit okamžitě, některé zase tolik nehoří a dají se klidně o několik let odložit. Chci je však odkládat? Chce se mi několik let po sobě průběžně bourat, vrtat, stavět a instalovat? Žít de facto stále na staveništi? Nebo bude lepší udělat vše naráz, přežít tu pohromu a mít pokoj? Do hry vstupují i finance. Mám nějaké úspory? Bude nutné vzít hypotéku? 

Půdorys mého bytu (terasa není narýsována)

Tyto otázky nejsou snadné k zodpovězení. Sám jsem k současnému plánu udělat téměř vše naráz dospěl až po několika týdnech přemýšlení. Původně jsem chtěl vyřešit pouze věci v nejhavarijnějším stavu, tedy koupelnu, záchod a okna. Pro hovořila relativní jednoduchost a časová nenáročnost projektu a také finance. Pak jsem se však zalekl. Co bude dál? Za rok, dva bude muset přijít na řadu kuchyně, elektroinstalace a další věci. Hypotéce se tak stejně nevyhnu a navíc, budu to chtít za rok zase řešit? Nebudu! Letos v září chci přece rozběhnout jeden další projekt (o kterém se zmíním někdy příště) a pak jistě nebudu mít chuť ani čas se opět vrtat v polovičatě zrekonstruovaném bytě. Kromě toho, rozhodnu-li se opravit vše najednou, mohu více popustit uzdu své fantazii a navrhnout všechno optimálně. Minimum kompromisů. Ve světle těchto skutečností už nebylo rozhodování příliš složité.

Jaký je tedy současný strav?! Bydlím v bytě 3+1 s terasou o celkové výměře cca 95 metrů. Dům byl postaven, tuším, v roce 1958 a je cihlové konstrukce, což kromě jeho výměry beru jako největší plus. Když se navíc podívate na půdorys, zjistíte, že jsou prakticky všechny stěny mezi jednotlivými pokoji zhotoveny pouze z deseticentimetrových kantek. Tedy nenosné a bouratelné bez nutnosti komplikovaného překládání. Byt je v současnosti tvořen třemi pokoji, kuchyní, oddělenými sociálkami a na můj vkus až příliš prostornou chodbou. Je zde také zvláštní a poměrně velká místnost pro spíž. V pokojích jsou položeny původní dřevěné parkety, ve zbývajících místnostech pak dlažba, případně holý beton, nyní přikrytý kobercem nebo linem. Okna jsou původní dřevěná šroubovaná dvojskla - havarijní stav. Elektrika je vedena vesměs původními hliníkovými kabely, v roce 1989 byly vyměněny keramické pojistky za jističe a bylo též instalováno zvláštní vedení pro napájení trouby. Elektrika je však také v celkově havarijním stavu. Koupelna, ač docela udržovaná, je také původní - havarijní stav. WC po částečné rekonstrukci, avšak také v neuspokojivém stavu. Kuchyně jak jinak než v původním stavu, aspoň však po kompletní výměně spotřebičů. Je tedy sice myšlenkově dávno zastaralá, přesto ve stavu uspokojivém (zvlášť pro nás, co prakticky nevaříme:). Tělesa ústředního topení jsou litinová, po téměř šedesáti letech stále ve výborném stavu. Jen by se hodilo je zase natřít. Vybavení bytu nábytkem je zastaralé a co především, vzhledem k mému životnímu stylu funkčně nevyhovující. Změna dříve či později nutná.

Daň za chybějící ventilátor - plíseň v umyvadlové spáře. A nechce dolů (Foto: autor)

Tolik reálie. Jak je vidět, nejčastěji používanými přívlastky jsou "původní" a "havarijní". I z tohoto hlediska bude lepší tu rekonstrukci sfouknout naráz, jakkoli by některé záležitosti snesly odklad. Přes všechno zastaralé, havarijní a nevyhovující zařízení jsem si však vědom, že tento byt má potenciál stát se luxusním. Sice mi to vezme peníze, čas i nervy, výsledek však bude jistě stát za to.

Na závěr ještě jedna věc. Úvahy nad rekonstrukcí se přirozeně lépe realizují, má-li člověk k bytu výkresovou dokumentaci. Nemáte-li plány u sebe, zkuste se zeptat na oddělení bytové správy vašeho magistrátu nebo na stavebním úřadu. Jestliže budete mít štěstí jako já, tak vám je najdou a okopírují. Budete-li mít smůlu, přeji mnoho trpělivosti se svinovacím metrem. To by pro dnešek, myslím, stačilo. Příště už napíšu něco o tom, co chci vlastně vyvádět a začnu pravděpodobně okny. Ta už jsou totiž vybraná. 

1 komentář:

  1. Přeji hodně štěstí s rekonstrukcí! Snad to půjde snadno a rychle.
    A taky se přidávám, kdyby jsi chtěl s čímkoliv pomoci, klidně napiš. :)

    OdpovědětVymazat