pátek 27. března 2015

Dispozice

Máte-li před sebou kompletní rekonstrukci bytu, zaručuji vám, že se myšlenkám na reorganizaci jeho dispozičního řešení nevyhnete. Přece, když už se do tak rozsáhlé akce pouštíte, proč ji neudělat skutečně z gruntu a nepřispůsobit bydlení obrazu svému zcela? Jaký je však obraz můj? Tato otázka opět není z nejjednodušších.

Řeknu to natvrdo. Máte-li prachy, je z daleka nejlepší odpovědí na tuto otázku (a vůbec na všechny otázky rekonstrukce se týkající) návštěva bytového architekta. Tento člověk vás dokáže nasměrovat a všechno důležité si ujasnit. Velmi vám také ulehčí následnou realizaci, jelikož vám všechno potřebné narýsuje. Pak stačí přijít do prodejny kuchyní/koupelen/nábytku, položit na stůl paré výkresů a nechat si to vyrobit. Easy ride. Nebude to však bohužel zadarmo. Co se mě týče, jednu chvíli jsem komunikoval s jednou bytovou architektkou v Olomouci. Podvědomě jsem toužil do té spolupráce jít, avšak 39.000,- jsem za to dát připraven nebyl. Nechci říct, že je to předražené. To vůbec ne. Práce vysoce kvalifikovaného profesionála prostě něco stojí. Rozhodl jsem se pouze, že ty peníze strčím do něčeho jiného. 

Půdorys mého bytu (terasa není narýsována)

Palčivé otázky, k nimž budoucí dispozice bytu jistě patří, jsem si však musel zodpovědět sám. Jaký je tedy výchozí stav? Na obrázku je znázorněn původní půdorys bytu. Co mi na něm vadí? Nic a všechno. Jednou z věcí jsou ty dva komíny v pokojích, ale ty se teď bohužel stejně vyřešit nedají. Sice jimi už dlouho nic nevede, k jejich demolici by však byla nutná i kooperace všech vlastníků bytových jednotek nade mnou a na organizaci a vyjednávání takové akce teď nemám času ani psychických sil. Navíc, nedostatek prostoru mě nyní netíží, byt je i bez toho velký ažaž.

Co dál? Malá koupelna. Moc bych si přál velkou a prostornou koupelnu s vanou, sprchovým koutem, dvěma umyvadly, pračkou a sušičkou. Pod podmínkou určitých technických vychytávek bych ji klidně spojil i s toaletou. A když už jsme u toho, takový bidet by taky nebyl špatný. A tohle by se už uskutečnit dalo. Vyřešila by se tím koneckonců i další věc, která mě na současném stavu štve, a sice obrovské prostory zabité chodbou a spížkou.

Třetí věc, která by snesla úpravu, je rozdělení pokojů. Pokoj v pravé dolní části obrázku je nyní vyhrazen pro ložnici. Je to pokoj orientovaný na západní stranu. Velmi teplý, velmi světlý, pro ložnici tedy ne zcela vhodný. A navíc, k čemu ložnici s vchodem na terasu? Bude mnohem lepší, když to bude obývací pokoj! Ten by se pak dal navíc nějak vhodně propojit s kuchyní. Terasa, obývák, kuchyně... Už vidím ty grilovačky.

Nová dispozice bytu: velká koupelna a spojený prostor pro kuchyni a obývací pokoj

Vyřešil jsem to teda nakonec takto. Je to jenom hrubý nákres. Vnímavý čtenář si jistě všiml, že prostor pro koupelnu není osazen dveřmi. Je to tak proto, že ještě přesně nevím, kde budou. Konkrétní rozvržení koupelny, stejně jako kuchyně, resp. obývacího pokoje, se vyjasní až na základě návrhů realizujících firem. Představím vám je zase příště.

Žádné komentáře:

Okomentovat