sobota 27. prosince 2014

O mé práci v PSP

Je tomu už téměř dva roky, co jsem svoji pracovní sílu upsal bývalému n. p. Přerovské strojírny Přerov, dnes PSP Engineering a.s. Dlouhou dobu jsem zde pracoval na pozici technika laboratoře a zkušebny. Nebyla to špatná práce, každopádně mi dala hromadu zkušeností, které snad ani teď ještě nedokážu plně ocenit. Na můj vkus však byla možná příliš psychicky nenáročná. V srpnu tohoto roku jsem proto vedení PSP požádal o přeřazení do jiného oddělení a bylo mi vyhověno. Nyní tedy pracuji jako procesní inženýr v oddělení Mlýny.

Slavná značka. Takový štítek naleznete přinýtovaný na strojích po celém světě (Foto: autor)

Co to vlastně znamená? Do všech tajů svojí profese jsem za ty čtyři měsíce ještě proniknout nestihl. Mám-li to však zjednodušit a zkrátit, řeknu o náplni naší práce asi toto. 

  • Poskytujeme technickou podporu obchodníkům. Naše stroje a technologické celky jsou dodávány do nejrůznějších aplikací a podmínek po celém světě. Někdo proto musí kvalifikovaně předpovědět, jakým způsobem se v té konkrétní aplikaci budou chovat. Popravdě řečeno, tyto předpovědi vyžadují kopec zkušeností, kterých ještě na rozdávání nemám. Snažím se proto koukat klukům přes rameno a co nejrychleji pochytit co nejvíc.

  • Uvádíme do provozu. Jestliže všechno dobře dopadne a dojde k realizaci zakázky, pak je na nás, abychom byli přítomni commissioningu a zákazníkovi dokázali, že jsou naše stroje opravdu schopny splnit, co slibují. Mezi zrodem a dovršením zakázky uplyne zpravidla řada měsíců a v extrémních případech i let. Nevyvážíme totiž propisky, nýbrž kompletní technologické celky o hodnotě mnoha milionů korun a hmotnosti mnoha desítek tun. Naše oddělení stojí na začátku i na konci, což je milé.

  • Vyvíjíme podpůrné programy. Ne všechno se člověku chce počítat znova a znova ručně. Už na začátku devadesátých let vznikla v PSP série programů, která automatizovala tepelné výpočty oběhových mlýnic, třídicích okruhů a podobných záležitostí. Ne, že by se snad od té doby po procesní stránce něco výrazně změnilo. Zákon zachování energie je stále zákon zachování energie. Avšak po výpočetně technické stránce už některé programy přestávají vyhovovat. Mým úkolem je proto vyvinout programy nové. Je to můj soukromý úkol a jsem za to rád. Jestliže má člověk vytvořit výpočetní program, musí se dostat až k jádru věci. Myslím, že mi to velmi prospěje.

Vraťme se teď k bodu číslo dva, kterým je uvádění do provozu. Už jsem řekl, že PSP vyváží do celého světa. Od začátku mi tedy bylo jasné, že se v rámci commissioningu dříve či později jistě někam podívám. A přišlo to opravdu dříve než jsem se nadál. Jedno prosincové pondělí jsem po příchodu domů dostal telefonát. Šéf: „Máš už vyřízený pas? Tak se mnou v sobotu letíš do Tanzánie.“ Ale o tom zase až někdy příště.

Žádné komentáře:

Okomentovat