neděle 5. října 2014

Píseň umírajícího muže

Původně jsem chtěl tento článek nazvat "Tribute to Freddie Mercury", už nějaký čas se totiž řadím mezi příznivce skupiny Queen a smrt Freddieho v roce 1991 považuji za tragédii srovnatelnou snad jen se smrtí Michaela Jacksona o 18 let později. Síla jedné jediné nahrávky mě však přesvědčila, že si Freddie zaslouží víc než jen obyčejnou vzpomínku.

Co mám na mysli pod pojmem "obyčejná vzpomínka"? Jednoduše bych sem naházel pár hitů (a že je, z čeho vybírat), napsal bych, že se mi to líbí a že mě mrzí, že už Freddie není mezi živými. Skutečně mě však jeho smrt mrzí? Co je to za rouhavou myšlenku? Byl to vynikající a velmi plodný skladatel a zpěvák. Kdyby žil déle, jistě by svět obohatil o řadu dalších skvělých písní, v roce 1991 totiž ani náznakem nevypadalo, že by byl už umělecky vyčerpán. Byl to člověk. Samozřejmě mě mrzí, že zemřel tak brzy. Myslím to však ještě trošku jinak.

Freddie Mercury (Zdroj: wikipedia.org)

Umění na nás působí skrz emoce. I matematicky dokonalé skladby Johanna Sebastiana Bacha v lidech v prvé řadě vyvolávají emoce a až teprve poté na ně zapůsobí i svou objektivní kvalitou. Když si člověk uvědomí tuto skutečnost, nemůže ho překvapit, že největší hudební počiny v historii byly dost často vytvořeny lidmi, kteří byli opravdu hodně v p*deli. Není možné napsat a věrohodně interpretovat píseň o radosti, smutku, lásce nebo smrti, neprožívám-li radost, smutek, lásku nebo blízkost smrti. Chci-li emoce předávat, musím je sám mít. Proto si myslím, že údělem některých skladatelů a interpretů prostě musí být neštěstí. Jako šťastní by svou hudbou nemohli pomoci spoustě nešťastných lidí na celé zemi. Jakkoli to zní strašně, údělem Freddieho prostě bylo onemocnět a zemřít mladý, jinak by některé jeho počiny nemohly spatřit světlo světa. Věřím, že za to, kolik lidí dokázal svou hudbou oslovit, nalezl u Boha milost.

Když někdo řekne "Freddie Mercury" a "Píseň umírajícího muže", řadě lidí se vybaví hit "The Show Must Go On". Nepopírám, že i tento song patří mezi mé nejoblíbenější, v tuto chvíli mám však na mysli píseň "These Are The Days Of Our Lives", píseň umírajícího muže.

Zdroj: Official Queen YouTube Channel

Žádné komentáře:

Okomentovat