pátek 18. července 2014

Víkendové soustředění KST Fénix

Minulý víkend se v sále přerovské sokolovny konalo letní soustředění ve standardních tancích pořádané klubem T.J. Sokol Přerov - KST Fénix. Velmi povedený popis této akce z pohledu účastníka si můžete přečíst zde. Oficiální "tiskovku" od trenérky Lucky si můžete přečíst zde. Já se nepokusím o nic menšího než o poodhalení závoje zastírajícího myšlenky trenéra během různých fází soustředění, snad to bude zajímavé.

Pedagogická činnost se musí dělat s rozmyslem a metodicky. Není to jen tak něco. Za život jsem potkal spoustu vynikajících odborníků, kteří jako učitelé naprosto selhávali, a naopak jsem potkal i odborníky relativně menší, kteří však byli učitelé vynikající. Já nejsem taneční odborník! Tím spíše se však soustředím na metodickou přípravu tréningů, abych informace předával v pravý okamžik a celý proces tak někam vedl. Soustředění pro nás začalo mnohem dřív než s první pohybovkou. Nejprve bylo nutné, abychom si s Luckou sedli a pobavili se jednak o jeho časovém harmonogramu, ale především o jeho cílech. Protože činnost, která nemá cíl, je plácání se na místě.

Účastníci soustředění (Foto: T.J. Sokol Přerov - KST Fénix).

Stanovení cílů soustředění bylo v tomto případě velmi jednoduché a nejinak tomu bude i u soustředění latinsko-amerického, které proběhne v srpnu. Členové KST Fénix jsou většinou téměř úplní začátečníci, v tuto chvíli proto bylo nejvíce třeba, aby konečně u všech tanců dostali sestavy, na jejichž pilování by mohli začít tvrdě pracovat. Vymyšlení jednoduchých choreografií do standardních tanců nebyl úkol příliš složitý, jakkoliv, jak už jsem řekl, se nepovažuji za tanečního odborníka. Daleko tvrdším oříškem se ukázala být snaha o jejich nalití do hlav účastníků soustředění.

Na tomto místě se našim začátečníkům musím omluvit a zároveň je i lehce pochválit. Vedli si velmi dobře a jsem na ně pyšný. Jsou-li však dva trenéři, tak jeden musí být ten hodný a jeden musí být ten zlý. Lucka je nejhodnější na světě, na mě zbylo být ten zlý. (Přiznávám, že mě to baví.) :D Nebudu vám mazat med kolem pusy, budu naopak protivný, nepříjemný, držkatý, budu vás trestat a dokud mě svým výkonem neuspokojíte, nedám vám nikdy pokoj. Dělám to záměrně a samozřejmě to je pro vaše dobro. Jedna věc mě však dokáže vytočit neskutečně. Nesnáším, když se nesnažíte na maximum nebo třeba jen vypadáte, že se nesnažíte na maximum. Proto, nechcete-li, aby mě zavřeli za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti (vaší smrti:), vždycky aspoň vypadejte, že se snažíte. :D

Už nevím, co se právě teď snažím říct, bude však jistě něco zásadního (Foto: T.J. Sokol Přerov - KST Fénix).

Během soustředění jsem zažil širokou škálu pocitů. Jsem totiž taky jenom člověk, ač se často tvářím jako terminátor. Při páteční pohybovce jsem měl radost z každého pohybu, byl jsem šťastný, že moje tělo v rámci možností funguje a že i těch kliků dám ještě docela dost. Při vedení seminářů a individuálek jsem cítil mnohdy frustraci, když už jsem nevěděl, jak to mám říct či ukázat, aby byl můj výklad konečně pochopen. Avšak měl jsem tu čest pocítit i záplavu zadostiučinění, když se naopak dařilo a k pochopení došlo. Na practisech jsem zažíval většinou sadistickou radost z toho, že oni musí makat (a už nemůžou), zatímco já si můžu válet šunky a jenom je pérovat. Při teoretických hodinách, kdy jsme si povídali o tom, jak to chodí na soutěžích, jsem cítil trošku nostalgie, zároveň však i úlevu. Aktivní tancování mě už neláká, jsem rád, že už soutěžit nemusím. Během promítání našich starých videí jsem si pak říkal jenom jediné. "WTF? Co to tam tančí za trosku? Řekněte, že to nejsem já." :D

Soustředění se podle mě povedlo. Doufám, že si z něj každý něco odnesl. Každý něco jiného, účastníci snad nějaké ty informace o tanci, já pak hromadu zkušeností. Už teď se každopádně těším na to latinské.

Únava nás přemohla (Foto: T.J. Sokol Přerov - KST Fénix).

Žádné komentáře:

Okomentovat