pondělí 20. ledna 2014

Neprokrastinuji, mám sako

Tématem dnešního příspěvku bude prokrastinace, oblíbené to slovo hipsterů všech generací. Nebudu se však babrat v zaručených návodech na ukončení této bohu(ne)libé činnosti, leč vydám se do kalných vod lingvistických, abych prozkoumal možné české varianty tohoto přejatého slova. Dovolím si totiž polemizovat s článkem Michala Kašpárka, ve kterém tvrdí, že prokrastinace nemá v českém jazyce ekvivalent.

Prokrastinační meme

Čeština je velmi bohatý a dynamicky se vyvíjející jazyk. Svou slovní zásobu do značné míry rozšiřuje přejímáním z jiných jazyků, avšak některé pojmy, které jsou běžně nazývány přejatými výrazy, ryze český ekvivalent mají. Tak si například můžeme v diskuzi pod výše zmíněným článkem přečíst, že čtenářka Jana dosud nazývala prokrastinaci obyčejnou liknavostí. Chápu. Říct, že jsem liknavý není zdaleka tak kewl jako říct, že prokrastinuju. Avšak existují i jiné, mnohem údernější a zvučnější výrazy. A známe je snad všichni.

Ať se přihlási, kdo nikdy neslyšel slovo KOPR ve významu ku*evského odporu k práci. Ano, kopr byl cool mnohem dříve než slovo prokrastinace vůbec poprvé způsobilo akustický tlak na naše ušní bubínky. Kdo z nás nikdy ve škole nezahlásil: "Kopřím!" nebo "Mám děsnej kopr!"? Kopřili všichni. S kamarádem jsme tuto činnost provozovali tak často, že jsme ve své vědecké důslednosti dokonce pocítili potřebu míru našeho vykopření měřit. Jako jednotku jsme zvolili jedno přepětí vodíku na kovech, což byla jedna z nudných a zdlouhavých úloh v praktiku z fyzikální chemie (studenti a absolventi FCH VUT v Brně znají). Nezřídka jsme se nechali slyšet: "Kopříš?" "Docela jo, tak půl přepětí."

Avšak časy se mění, jazyk se vyvíjí. Výrazy dříve hojně používané dnes už nestačí, je nutné nacházet stále nové a stále exotičtější. Jinak by ti naši hipsteři za chvíli neměli co vzít do huby. Slovo kopr se vytrácí a zvolna umírá. Má však syna. Bystřejší z vás už jistě pochopili. Ano, je to SAKO.

*Prostor pro potlesk.

Ne, sako není součást společenského oděvu ani spalovna komunálního odpadu v Brně. Je to stav absolutního kopru. Sako, ač už se jedná o výraz dosti starý, nikdy nezažilo takové rozšíření jako obyčejný kopr, proto je připraveno vtrhnout do našich slovníků a způsobit malou jazykovou revoluci. Už neprokrastinujte, mějte sako! A ti z vás, kdo sako mají už dávno, aspoň mohou postoupit ve svém hipsterství o level výš.

Další prokrastinační meme

3 komentáře:

  1. Jako správný hipster ale nemůžu výraz SAKO používat, protože už existuje minimálně jeden článek o tom, že to je cool a pak bych se při používání tohoto výrazu necítil jako správný hipster.

    OdpovědětVymazat