pátek 31. ledna 2014

Naježila se mi Lumia 520

Vánoce jsou už dávno pryč, přesto se k nim ještě vrátím, abych se podělil o své zkušenosti s jedním z dárků, které jsem našel pod stromečkem. Záměrně jsem to neudělal dřív, nechtěl jsem se totiž nechat ovlivnit počátečním nadšením z nové hračky. Po měsíci intenzivního používání snad už první vášně opadly a mohu tak poskytnout aspoň částečně objektivní recenzi.


Lumia 520 (Fotografie: www.t-mobile.co.uk)

Jsem jedinec konzervativní a nové technologické vychytávky beru na milost až když dostanu pocit, že bych je využil. Dlouhá léta jsem si proto vystačil s obyčejným telefonem. Možnost volat a psát esemesky byla všechno, co jsem od mobilu požadoval, a vyhazovat peníze za smartphone mi přišlo jako plýtvání. Trošku mě nalomil Martin Malý, když psal o Lumii a winphonech obecně. Klady, které jmenoval, mě dovedly k přesvědčení, že jestli si někdy smartphone koupím, bude to právě WP. Zatím jsem však o tom příliš neuvažoval, co jsem měl mi stačilo.

Nicméně jsem svoje sympatie k Lumii a WP asi musel někdy zmínit před svým milým bro. Z pod stromečku na mě totiž koukala právě Lumia 520 se systémem WP 8.0 (tímto ještě jednou děkuji). Byl jsem tak vržen do světa smartphonů, musel jsem si zvyknout na dotykáč, musel jsem pochopit strukturu systému a jeho ovládání a v neposlední řadě mě čekala úmorná dřina s vkládáním kontaktů ze svého předpotopního telefonu. Nebudu vám lhát, byla to zábava. Nemyslím si, že bych byl geek, ale z nového zařízení dokážu mít radost. Zvlášť když se jedná o nečekaný dárek.

Takže jak to teda s tím novým telefonem jde? Svůj pokus o recenzi bych rozdělil do tří částí. Budu se věnovat věcem, které se mi na Lumii/WP líbily, ale určitě také zmíním negativa, nějaká se najdou. V první části se však chci zabývat tématem, ke kterému mám asi nejvíce co říct...

Proč si (ne)pořídit smartphone?

Znám to! Obyčejný mobil s hardwarovou klávesnicí jsem měl léta. Bylo to robustní. (Pád z půldruhého metru na betonovou dlažbu? No stress.) Dlouho to vydrželo. (Týden dovolená? Na co nabíječku?) Bylo to jednoduché na ovládání. (Ano i já jsem ve škole psával esemesky poslepu s rukou v batohu.) Jestli chcete smartphone, tak na tyto benefity můžete rovnou zapomenout. Ještě jsem to nezkoušel a ani nehodlám, ale předpokládám, že když s tou svojí Lumií třísknu o zem, budu mít z displeje puzzle. Nabíjím téměř každý den a co se ovládání týče, WP je v tomto ohledu hodně v pohodě, mám to ověřeno z několika zdrojů, ale poslepu to nejde.

Na druhou stranu smartphony jsou prostě smart. Jsou to vysoce sofistikovaná zařízení a bylo by od nich nefér očekávat pevnost, výdrž a jednoduchost Nokie 3310. Umí toho mnohem víc, nedá se to porovnávat. Klíčová otázka je položená jinak. Dokážete možnosti smartphonu opravdu dostatečně využít? Nebo jinak: Jste si jistí, že skutečně potřebujete jeho funkce? Na to si musí odpovědět každý sám. Jestli ne, jestli vám stačí pouze volat a posílat SMS, pak je vám smartphone na nic a vy budete nostalgicky vzpomínat na časy, kdy jste mohli svůj telefon používat jako kovadlinu a na nabíječce ležel prach. Pokud si naopak odpovíte: "Ano, potřebuji si třikrát denně kontrolovat maily, ať jsem kdekoli!", pak je otázka robustnosti telefonu marginální. Já jsem si odpověděl ne. Hned vysvětlím.

Takhle bych dopadnout nechtěl (Fotografie: Andrew Mager v licenci CC).

Neznamená to samozřejmě, že bych svou Lumii zabalil do krabice a omlátil ji bráchovi o hlavu. Jsem rád, že ji mám, rád ji používám, přinesla do mého života hodně komfortu. Jde pouze o to, že nepovažuji obdrženou přidanou hodnotu smartphonu za natolik velkou, aby převážila nad finančními náklady. Jinými slovy, nestálo by mi to za nákup, sám bych si to asi nekoupil. Proč? Téměř všechny aplikace, které používám buď mohu dostatečně nahradit nebo je až zas tak nutně nepotřebuji. Co tedy používám:
 • Kalendář/Úkoly: Suverénně nejčastěji spouštěná aplikace. Mám toho hodně, bez kalendáře a vypsaných úkolů bych v tom měl brzo zmatek a na něco bych určitě zapomněl. Dosud jsem však tuto potřebu uspokojoval kalendářem papírovým s vloženým lístečkem s úkoly. Žil jsem tak 7 let, jde to.
 • Synchronizace s g-mailovou schránkou: Vynikající věc, avšak ne nezbytná. Maily si můžu kontrolovat ráno v práci a večer doma. Stačí mi to tak.
 • Karta Lidé: Neboli hodně fikaný adresář. Toto je možná jediná záležitost, která mi opravdu chyběla. Rozčilovalo mě, že některé kontakty mám uložené v g-mailu, některé v telefonu, některé na LinkedIn a některé dokonce ještě v jednom prastarém excelu. Nyní je všechno na jednom místě a to je dobře.
 • Hudba: V tomto případě je to tak na hraně. Dřív jsem míval mp3 přehrávač a byl jsem spokojený, avšak skutečnost, že teď mi na všechno stačí jen jedno zařízení není vůbec k zahození.
 • Modern Reader: Internetová čtečka. Platí pro ni to samé jako pro g-mail. Je to užitečná věc, ale nepotřebuji to.
 • Fotoaparát/Kamera: Teď si asi myslíte, že řeknu něco ve smyslu: "Měl jsem na starém mobilu." Neřeknu, protože neměl. Nepotřeboval jsem to. Jako doklad můžu říct, že za více než měsíc života s Lumií jsem fotil snad dvakrát a jednou jsem natáčel video. Ve všech případech to přitom bylo pouze pro zábavu.
 • Navigace: V současnosti jezdím pouze tam, kde to už znám, takže ani navigačku nepotřebuji. Až se změní situace, názor možná přehodnotím.
Takže podtrženo, sečteno, existuje jedna aplikace, kterou potřebuji a zároveň bych ji v dobách před Lumií neměl jak nahradit. To je málo.

Navíc, existuje ještě jedna věc, která mě na smartphonech rozčiluje. Hry. Brzo poté, co jsem přišel na to, jak se stahují aplikace, jsem si, nic zlého netuše, stáhl i AE Fruit Slash. Rozpoutalo se neskutečné peklo. Hrál jsem pořád. Jakkoli jsem si říkal, že je to blbost, že se na to musím vykašlat, nemohl jsem se od toho odtrhnout, bylo to prostě návykové. Dočasné vyvobození přinesla až vybitá baterka. No hrůza, nakonec jsem to musel odinstalovat. Děsím se okamžiku, kdy se zase začnu na chvíli nudit a napadne mě si něco stáhnout.

Klady sestavy Lumia 520/WP 8.0

Jednoduše řečeno, umí to mnohem víc než dokážu ocenit, ale přitom to zůstalo rychlé a snadno ovladatelné. WP naprosto splnil představy, které jsem si o něm na základě článku Martina Malého vytvořil a kvůli kterému jsem tento systém chtěl. Ačkoli jsem de facto nikdy nic podobného nedržel v ruce, po pár dnech používání jsem se s tímto telefonem sžil do přirozena. Postahoval jsem si apky, které jsem považoval za užitečné. Co se nastavení telefonu týče, prakticky jsem ho neměnil, jen jsem si trošku přeskládal úvodní obrazovku, vyhodil odtud věci, které neplánuji často používat, a některé věci naopak přidal. A to je vlastně vše. Nic víc jsem nedělal, telefon mi slouží, dělá co má a dělá to rychle. A já jsem s ním spokojený.

Co mě štve?

Najdou se i takové věci. Pokusím se na nic nezapomenout:
 • Psaní: Původně jsem chtěl napsat psaní SMS, ale pak jsem si uvědomil, že se to týká psaní obecně. Nejde o dotykáč. Naopak, oproti hardwarové numerické klávesnici, kde se člověk umačkal, je alfanumerická jednoznačně krok vpřed. Bohužel však mám dost široké prsty a stává se mi, že zmáčknu o písmenko vedle. Stává se mi to tak často, že mě to se*e. Jo, a taky bych ocenil něco jako caps lock. Když člověk píše zkratky (např. FCH VUT), je to vopruz.
 • Že tam není ledka: Vím, že se jedná o nejnižší verzi Lumie a že ve vyšších už samozřejmě nechybí, já ji tam však prostě postrádám.
 • Hardwarové tlačítko ovládání hlasitosti: Při poslechu hudby občas nereaguje. Nechápu to. Poslouchám song a potřebuji trošku ubrat na hlasitosti. Zmáčknu a držím tlačítko ztlumení, software velice správně vyhodnotí můj příkaz a během několika vteřin na displeji svítí 0/30. Hudba mi však nadále rve bubínky. Stává se to jenom někdy, o to je to podivnější.
 • Věčně zamatlaný displej: Jakože extrémně.
 • Angry Birds Roost: Nesnáším, když mi výrobce nutí aplikace. Odinstalováno.

Umatlaný iPhone. Přiznávám, že zas tak extrémní to není (Fotografie: wikipedia.org).

Původně jsem chtěl do seznamu přiřadit ještě složitost nastavení oblíbené mp3 jako vyzváněcího signálu, uvědomil jsem si však, že mě to neštve. Hned na začátku jsem si tím prošel, nastavil si "Show must go on" od Freddieho a teď už nemám potřebu cokoli měnit.

Závěrem bych to nějak shrnul. Smartphone bych si nekoupil, nepotřebuji ho. Přesto musím říct, že mě Lumia 520 velmi potěšila. Splnila, co jsem očekával, a v mnohém mi ulehčila život. Pokud chcete smartphone, o kterém většinu času nevíte, který vás neobtěžuje, avšak zároveň svižně provede všechny vaše příkazy, myslím, že s Lumií budete spokojeni.

Žádné komentáře:

Okomentovat