úterý 28. ledna 2014

Jsme krásní

Jojo. A vám nezbývá nic než závidět, protože to, co se poštěstilo nám, se hned tak někomu nepodaří. O čem je řeč? V sobotu, 18. 1. 2014, se ve zlínském Kongresovém centru za účasti první dámy České republiky a společenských špiček Zlínského kraje konal 2. reprezentační ples Filharmonie Bohuslava Martinů. Byli jsme u toho a nejen to. Náš taneční klub byl požádán, aby slavnostní polonézou za doprovodu symfonického orchestru ples zahájil.

Zahajovací polonéza 2. reprezentačního plesu FBM Zlín (Fotografie: FBM)

Letos se nám podařilo dát dohromady celkem 24 párů, z toho 10 juniorských. Asi se to nezdá, ale nacvičení takové formace klade na všechny její členy vysoké nároky. Nejde ani tak o složitost choreografie, všichni jsme už vcelku zkušení tanečníci a učení nových krokových schémat zvládáme rychle. Jedná se spíš o nutnost se sejít a polonézu dostatečně nazkoušet. Nejtežším a zároveň nejdůležitějším prvkem tohoto typu tanečních vystoupení je totiž synchronizace. Člověk může být křivý jako paragraf a přesto, dělá-li zhruba to co ostatní, může celá formace vypadat bezvadně. Na druhou stranu, je-li někdo mimo, může být krásný a tančit skvěle, nepomůže nic.

Bylo tedy nutné se několikrát nejlépe v plném počtu sejít a pod vedením naší choreografky A.Z. celou formaci důkladně nacvičit. Nebo aspoň nějak nacvičit. Velice záhy se totiž ukázalo, že dát najednou dohromady téměř padesát lidí je nemožné a že vzhledem k časovému presu ani o důkladnosti nejde příliš hovořit. Navzdory občasným krizovým okamžikům, kdy jsem ztrácel víru v úspěch, jsme však v inkriminovaný den odcházeli do kongresáku více méně připraveni. Poměr připravenost : schopnost improvizace : víra v haluz bych vyjádřil čísly 7 : 2 : 1.

Zahajovací polonéza 2. reprezentačního plesu FBM Zlín (Video: Petr Staroveský)

Pokud jste to dokoukali do konce, určitě jste si všimli, že to úplně čisté nebylo. A víte co? Já vám na to kašlu. Myslím, že za daných podmínek jsme se s tím poprali víc než slušně. Nikdo sebou nešvihnul o zem, holky byly krásné, nikdo nijak extrémně nevyčníval, holky byly krásné, junioři byli roztomilí, holky byly krásné, nám klukům to snad taky trochu slušelo a lidem se to snad taky líbilo. Už jsem říkal, že byly holky krásné?

Jako bonus si z plesu odnáším pocit k nezaplacení. Příležitostí k tanci za doprovodu symfonického orchestru příliš není a nejdou ničím nahradit. Můžete mít aparaturu s výkonem menší jaderné elektrárny, stejně to nebude ono. Nevěřil jsem tomu, ale je to tak. Kvalitní živá hudba je jedinečná.

Žádné komentáře:

Okomentovat