pátek 27. prosince 2013

Důvody pro podporu Bašára al-Asada

Tento příspěvek bude z politického soudku. Fakt, že mám na konflikt v Sýrii možná trošku kontroverzní názor, jsem lehce zmínil už v jednom z minulých článků, považuji však za nutné to trochu rozvést, aby nedošlo k nějaké nepříjemné mystifikaci. Je mi jasné, že kdejaký pravdoláskař, ochránce lidských práv a sluníčkový človíček nade mnou teď zlomí hůl jako nad xenofobním zlejšem, je mi to však šumafuk.

Situace v Sýrii je složitá. Rozhodneme-li se důvěřovat oficiálním zprávám, tak se nedá popřít, že Bašár al-Asad je všechno jiné, jen ne světec. Připouštím, že před vypuknutím konfliktu byla v Sýrii omezována politická svoboda a že tak měla opozice jisté morální právo na protesty. Prezident, jeho vláda a pořádkové složky zašlapali tyto protesty do země. Mají na rukou krev a to není nic, čím by bylo možné se chlubit. Nepokoje poté nakonec eskalovaly v občanskou válku. Střílí se a zabíjí, tak už to ve válce chodí. Rozdáváním květin ji nevyhraješ. B.a-A. navíc dost možná také stojí za chemickými útoky z 21. srpna 2013. Jakkoli bude přímou odpovědnost konkrétního člověka velice těžké dokázat, je to reálná alternativa. Toto vše je však pouze jedna strana mince.

Bašár al-Asad (Zdroj: wikipedia.org)

Podívám-li se na syrskou otázku z druhé strany, vezmu-li v úvahu, kdo tvoří opozici, velice rychle mi musí dojít, že její vítězství k pokoji a míru v Sýrii nepovede. A nejen to, bude nadále představovat hrozbu pro naši společnost. Už teď jsou protivládní složky rozděleny do frakcí. Vedle Syrské svobodné armády jsou to Kurdové a v neposlední řadě také džihádistické skupiny přímo či nepřímo napojené na Al-Káidu. Už samotný vznik Islámského státu v Iráku a Levantě je dostatečným důkazem, za jaké "ideály" část opozice bojuje. Co se stane, jestli tato sebranka vyhraje? Můžeme se podívat do Tuniska, Libye či Egypta. Tam všude tzv. Arabské jaro zvítězilo nad tehdejšími diktátory. Současná situace? Bordel, bordel a v Egyptě dokonce ultra bordel. Toto chceme?

Nemohu si pomoci, musím to říct. Národy, které jsou tvořeny militantními skupinami nesnášenlivými ke skupinám ostatním, k demokracii nedozrály a neměla by jim být darována. Tyto národy potřebují silného, pevného a v případě Blízkého východu taky sekulárního diktátora s mozkem v hlavě, který v zemi zajistí stabilitu. B.a-A. toto imho bez výhrad splňuje. Podpořme ho.

2 komentáře:

  1. vlavoj@gmail.com.Tak ty jsi úpně mimo misu

    OdpovědětVymazat
  2. Podpoř tvrzení argumenty! Jinak je to prázdný výkřik do tmy!

    OdpovědětVymazat