pondělí 16. prosince 2013

Co čtu na českém webu

Myslím, že většina lidí na internetu něco pravidelně sleduje, ať už to jsou zpravodajské servery, politické, společenské, odborné a jiné blogy nebo čistě zábavné stránky. I když existují asi i jedinci, kterým stačí čeknout fbíčko, trošku fail. Samozřejmě i já jsem si postupem času vytvořil takový soukromý seznam, na kterém se průběžně objevují, mizí a zase objevují stránky, jež považuji za hodné mojí pozornosti. Nebudu zmiňovat všechny, to bychom tu byli příliš dlouho, ale o některé z nich se s vámi podělím. Začnu přitom těmi českými.

Ilustrační foto

V kategorii "must be read" figurují tyto zdroje:
  • Misantropův zápisník: Martin Malý je imho naprostá jednička mezi českými bloggery. V momentě, kdy jsem na tento blog přišel, jsem ho téměř najednou proletěl celý i se všemi archivy a reedicemi článků, a to jsem ještě některé z nich vzal pro jistotu dvakrát. Obsah je velmi přirozeně rozložen mezi témata informačně-technologická, společenská, osobní, herní a částečně i politická. Je však úplně jedno, co zrovna čtete, bavit vás to bude vždycky. Nemohu posoudit, jaký je M.M. ajťák, co se však stylu psaní týče, je kvalita patrná na první pohled.
  • 1000 věcí, co mě serou: Blog trojice autorů, kteří formou fejetonů několikrát týdně velmi vtipně připomenou, že svět je vedle krásných věcí tvořen také řadou "každodenních vobloží a vopruzů, které dokážou otrávit celej den." Četl jsem to celé a už teď vím, že to budu číst celé minimálně ještě jednou. Je to vtipné a je to ze života. Člověk se v tom dost často najde.
  • Denik Ostravaka: Bo jak sem už zmyňyl, Ostravu mam rad! Ostravak teda poslední dobou už moc nepřispívá, ale když už něco vypustí, stojí to obvykle za to. Pro nezkušené čtenáře může být čtení tohoto občasníku poněkud problematické, ale jakmile si na to člověk zvykne, může si dosytosti užít čistou, pravou a nefalšovanou ostravštinu.
  • Sibiřanka diktuje: Sibiřanka mi především pomáhá v boji se svojí literární negramotností. Díky ní získávám alespoň základní a velmi omezený přehled v tom, co teď zrovna vychází a o čem to tak asi je. Ne, nestačí to, ale číst nemám čas. Takže aspoň tak. Tisíceré díky za ty dary.
  • Thea speaks her mind: Theika, moje spolužačka z gymplu, zde má určitě také svoje místo. Jsem už příliš "starý" na to, abych si něco nalhával. Tato holka patří mezi lidi, kteří mě svého času opravdu hodně ovlivnili. Vždy maximálně společenská, aktivní a také mimořádně krásná, měla na všechno svůj názor a nebála se ho vyslovit. I když jsem s ní milionkrát nesouhlasil a vlastně mě někdy strašně sr*la, velmi mě to obohatilo. 

Ilustrační foto

Druhou kategorií je něco ve smyslu "if there is an interesting topic, why not?" Tyto feedy jsou určitě velice zajímavé, ale zpravidla je nečtu článek od článku. Buď mě všechny oblasti prostě nezajímají nebo (v případě D-FENS) bych se z toho musel zcvoknout. Zařadil bych sem:
  • IT efektivně od Martina Koníčka: Toto je horký adept pro přesun do top skupiny. Poslední dobou mě téměř všechny jeho články nějakým způsobem zaujaly. Na IT je to totiž celé zacíleno mnohem méně, než by se podle názvu mohlo zdát. 
  • Filip Rožánek: Klasický zástupce kategorie. Články, které přečtu jedním dechem, střídají ty, které mě vůbec nechytnou. Ale i tak. Měl bych pocit, že mi něco uniká, kdybych tadyk tento kanál nesledoval. 
  • D-FENS je, jak už jsem zmínil, poněkud jiný případ. Zde jsou příspěvky zpravidla velice časté, velice obsáhlé a velice negativní. A já, jako člověk liný a sám o sobě negativní až dost, prostě nemám vždy dostatek síly to celé přelouskat, zamyslet se nad tím a udělat si názor. Asi by to stálo za to, ale muselo by mi z toho hrábnout. Čtu jenom něco.
  • Módní peklo mě inspirovalo k sepsání dvou článků o stylu latinsko-amerických tanečníků (tady a tady), nicméně příspěvky zde vycházející mě nechávají většinou klidným. Opravdu nemám zapotřebí si číst, jak nosit dámský baret. Čím to asi bude? Na druhou stranu o módních přešlapech si přečtu velice rád, aspoň se můžu hezky pokochat cizím neštěstím.
Poslední kategorie vlastně ještě ani pořádně neexistuje. Pracovně si ji nazývám "seems to be worth of reading." Tyto stránky ještě nečtu, asi však začnu. 
Konec hlášení.

Žádné komentáře:

Okomentovat