sobota 16. listopadu 2013

Jak jsme pařili na Win98

Jak už jsem zmiňoval v jednom z minulých článků, období mezi lety 1993 a 1996 bylo v mém životě zasvěceno brutálním pařbám na našem počítači značky Didaktik Skalica. Počítač na konci tohoto období nějakým záhadným způsobem zmizel a další jsem si za našetřené peníze pořídil tuším až někdy v roce 2003. Těch sedm let mezi tím jsem však měl taky možnost popustit uzdu svým krvelačným sklonům, s T.R. jsme totiž chodili pařit k J.K., který měl tehdy už také poměrně zastaralý počítač, avšak aspoň už běžel přes windows. Člověk se nemusel drbat s příkazovým řádkem.

Naše společné počítačové seance se pořádaly tak jednou za měsíc a byly pro nás velice vítaným zpestřením víkendů. Jakkoli jsme tehdy měli program poměrně pestrý, většinou jsme lítali někde venku, na společné pařby jsme se vždycky těšili. Zpětně musím uznat, že to byly naprosto extrémní akce. Zpočátku jsme se domlouvali vždy jenom na odpoledne, později jsme rodiče přemluvili i na noc. Doteď si asi, chudáci, myslí, že jsme to v deset hodin zabalili a šli spát jako slušní kluci. Nic nebylo dále od pravdy, jelo se samozřejmě non-stop. Vidím to před sebou jako by to bylo včera. Na budíku svítí 5:00. J.K., pro kterého není pařba zas tak vzácná, chrní. Já sedím na židli, koukám na T.R. a marně se snažím nějak ovlivnit svůj stav. T.R. shrbený a s otevřenou pusou civí do monitoru, z něhož vychází šedivé světlo. Už dvě hodiny pracuje na dokončení hry Desperados, nedaří se mu.

Desperados jsme tehdy hodně hráli, nicméně nepatří mezi hry, které bych si někdy nainstaloval znovu, jakkoliv by byla případná nostalgická chvilka intenzivní. To takové Age of Empires II, naprostá klasika mezi strategiemi, je úplně jiné kafe. Skvělá hra. Mezi pěticí kampaní jsme měli nejradši Johanku z Arku a odsud také pochází náš asi nejsilnější zážitek s touto hrou. Odehrálo se to ve třetí misi, kterou byl Opevňovaný zámeček na Loiře. Úkolem bylo zlikvidovat tři anglické hrady. Dva hrady nebyly problém, zlata a ostatních surovin bylo dost, tak jsme tam prostě naklusali s partičkou rytířů a oba dva anglické tábory srovnali se zemí. Poslední a nejlépe bráněný hrad však způsobil rekordní ztráty na životech v naší armádě, došlo totiž zlato. Nezbývalo nám tedy než tam naklusat s partičkou lehké jízdy, což byla ovšem jednotka znatelně slabší. Vlna za vlnou našich útoků končila v koňském salámu a když se nám nakonec přeci jen podařilo nějakým zázrakem zlomit odpor posledního anglického tábora a misi dokončit, statistiky nám ukázaly neuvěřitelných 2000 padlých. Trošku masakr.

Ilustrační obrázek

Další hrou, který by neměla být zapomenuta, je Aliens vs. Predator. Nuda, pokud hrajete za aliena nebo predátora. Masakr, pokud si to dáváte za mariňáka. Za kniplem jsme se střídali, ale pos*aní jsme byli všichni. Temné a nepřehledné chodby, rychlost alienů a ten radar. Ten mě děsil asi ze všeho nejvíc. Je mi jasné, že bez něho bychom byli bezbranní jako kuřátka v doupěti vlčím, ale momenty, kdy radar zachytil alieny, byly nadmíru infarktové. Tlačítko "S" na klávesnici a levá myš v těch chvílích neskutečně trpěly. Dodám jen, že když se začala hrát tato hra, báli jsme se jít i na záchod. V tomto ohledu se Alienům a Predátorům vyrovnaly jenom některé mise ze hry Return to Castle Wolfenstein. Např. ti beznozí roboti s teslovkami byli taky docela chuťovka.

Ilustrační obrázek

Pařili jsme tehdy i jiné a daleko známější hry, přesto poslední hra, kterou zmíním bude taková milá letecká simulace od Microsoftu, a sice Crimson Skies. Zmíním ji kvůli stupiditě našeho chování v případě vyhrané mise. Tabulka se statistikami totiž byla podbarvena hrdinskou melodií a vždy, když se tato ozvala, strnuli jsme v pozoru, přiložili si pěst na srdce a nehnutě čekali až dohraje. Bylo to něco jako naše hymna a dokonce jsem ji našel i na YouTube.


Výhledově možná tento článek doplním o další díl, který se bude týkat mých pařmenských zkušeností už na vlastním počítači. Toto období bylo spojeno se hrami jako Medieval TW a Rome TW, CoD, Elder Scrolls atd. Taky hodně libová doba.

Žádné komentáře:

Okomentovat