sobota 19. října 2013

Módní peklo na taneční způsob

Tu a tam se mi stává, že při svém surfování po netu zabrousím na stránky módního pekla. Pro neznalé, jedná se o web, který se zabývá poukazováním a potíráním zlořádů ve světě odívání. Ne, opravdu nejsem v tomto oboru nijak vzdělaný ani zkušený. Neoblékám se nijak zvlášť stylově a často to řeším stejně jako majorita společnosti, tj. modré džíny a košile/tričko, to ale neznamená, že se rád nepodívám na přešlapy ostatních pro samotnou radost z katarze. Jsou tam k vidění opravdu pekelné modely, dost věcí mě však nechává naprosto klidným, v tomto ohledu jsem vcelku tolerantní člověk.

Módní peklo mě inspirovalo k sepsání tohoto kontroverzního a vysoce nekorektního textu. Budu v něm hejtovat styl oblékání latinsko-amerických tanečníků, tedy zejména pánů. 90 % z mých netanečních známých totiž tvrdí, že latina je super, ale... wait for it... "Kluci tam chodí oblíkaní jak dementi." A abych na to plivání jedovatých slin nebyl sám, přizvu si k psaní svého nejlepšího kamaráda, T.R. Máte se na co těšit, jeho averze vůči latinsko-americkým tanečním kostýmům je veliká.

Ještě než začneme, tak bych rád deklaroval následující skutečnosti:

1) Článek nemá za cíl kohokoliv urazit. Všichni tanečníci si zaslouží respekt, protože narozdíl od řady svých vrstevníků na sobě tvrdě pracují a mnohdy si kvůli tanci odpírají veškeré ostatní radosti života. Naším cílem je pouze nastavit zrcadlo latinsko-amerických tanečníkům a upozornit je na to, že laická veřejnost se na ně mnohdy dívá přes prsty. Můžeme si za to z velké části sami.

2) Jsem tanečník a ač jsem duší standarďák, latinu tančím od začátku své dlouholeté taneční kariéry a tančím ji i teď. Za tu dobu jsem už měl na sobě taky leccos. Nedávno jsem si však uvědomil, že právě nevkus mých kostýmů byl jedním z hlavních zdrojů mé latinsko-americké frustrace. Proto, když jsem si teď nechával šít oblečení nové, moje požadavky byly jednoznačné. Výsledek brzy uvidíte.

3) Ač se T.R. někdy vyjadřuje jako kanál, je to vysokoškolsky vzdělaný a tvrdě pracující člověk.

4) Uvedené fotky nevlastním. Svolení autorů k využití fotek dle autorského zákona nepotřebuji, jelikož se v tomto případě jedná o využití díla pro účely kritiky či recenze, které podléhá bezúplatné zákonné licenci. Přesto se však s autory pokouším spojit a svolení získat.

To je vše, tak se hezky pohodlně usaďte, začínáme.

Autor: Michal Jeníček (www.majkluvsvet.cz)

A začínáme hezky zostra. Upřímně jsem doufal, že pánské košile v barvě šatů partnerky zmizely v propadlišti dějin někdy na přelomu tisíciletí, zjevně se tak nestalo. Fakt, že tato kýčovitost byla nošena ještě v roce 2011, je sám o sobě znepokojivý, a to ani nemluvím o té barvě. A ještě ta neskutečná růžová barva. Mohu to interpretovat pouze dvěma způsoby a nevím, který je horší. První možnost je, že byl maník k nošení této něžné košilky donucen. V tom případě musí být míra jeho manipulovatelnosti obrovská a mě děsí skutečnost, že i takoví lidé chodí k volbám. Druhá možnost je snad ještě smutnější. Znamenalo by to, že borcovi se jeho vohoz líbí a cítí se v něm dobře. Radši ani nepřemýšlet nad důsledky této skutečnosti.

Aby však bylo učiněno spravedlnosti zadost, tak je třeba říct, že jedinec na fotografii výše není ve svém zoufalství sám. Jako důkaz uvádím následující fotku, která vznikla dokonce v roce 2013.

Autor: Jiří Jalovecký (www.jalysweb.cz)

A co nám k tomu řekl T.? "Tak toto je na mě moc. Proti b*******ům nic nemám, když mě neotravujou, ale vzít si růžovou košulu nebo co to vlastně je, tak to už je fakt moc. Jestli týpek není b******* tak je to naprostej tragéd, kterej se nechal ukecat na takovou kravinu. Copak nemá žádnou sebeúctu? Takhle vypadá odstrašující příklad pro všechny tanečníky."

Tak co tu máme dále? Jeden z mých známých povýšil sladění svého kostýmu s partnerkou ještě na vyšší úroveň. Hrozně jsem nechtěl ho sem dávat, bohužel jsem však nic podobného nenašel, tak musím. Doufám, že mi to odpustí. Je to skvělý tanečník a v pohodě borec, velmi si ho vážím, toto je ale rána mimo. Samozřejmě můžete argumentovat tím, že v tomto bude na parketě aspoň pořádně vidět. Naprosto souhlasím, avšak otázkou podle mě zůstává, jestli je to nutné za každou cenu. Osobně mám daleko radši tanečníky, kteří svým zjevem s lehkou arogancí sdělují: "Tak jestli chceš, tak se na mě teda podívej. Je to koneckonců ve tvém zájmu. Tančím skvěle a připravím ti neopakovatelný zážitek." Následující pár na mě ze všech sil křičí: "Podívej se na mě, prosím, podívej se na mě. Strašně toužím po tom, aby ses na mě podíval." Trošku vlezlé.

Autor: Michal Jeníček (www.majkluvsvet.cz)

T. recenze je hotová poprava: "Tohleto sem si nechal schválně na konec, protože sem shledal, že je to ten nejhorší humáč co sem viděl. I koňské lejno rozmazané po těle by bylo přijatelnější než je tohleto. Tahleta kombinace je prostě k pláči. Celej v zářivě červeným vohozu, s véčkovým výstřihem až po k****** a eště navrch rukávy a boky s nějakým z****eným vzorem průhledným. Ten týpek ze sebe neudělal jen b*******a, on ze sebe udělal b*******skou štětku. I mezi b*******y musí vypadat jako opravdová šlápota. Chlape, lituju tě. Nevím jestli ti je jedno jak se na tebe dívají normální lidi, ale já bych se odstěhoval ze země někam na Aljašku na samotu a nechával si letadlem shazovat zásoby jídla, abych nemusel mít žádný kontakt s lidma."

Při výběru pekelných latinsko-amerických kostýmů jsme se s T. shodli, že tam nesmí chybět tady tento agent s krycím jménem "Roztomilé rozčepýřené ptáčátko". Cápek má na sobě košili, která je podle mě nevyhovující hned z několika důvodů. Za prvé a objektivně, ochmýření rozmazává linie paží, což je škoda, protože podle fotky to vypadá, že se jedná o kvalitní pár, který má určitě co ukazovat. Za druhé a subjektivně, vypadá to prostě blbě, to mi nevymluví nikdo. A nakonec za třetí, nevím, ale podle mě musí být pro holku pěkně nechutné na takovou látku sahat.

Autor: Jiří Jalovecký (www.jalysweb.cz)

T.: "Když jsem poprvé uviděl tuhletu fotku, následovala chvilka ticha a pak následný výbuch smíchu. Nemohl sem uvěřit tomu, že nějaký chlap si na sebe dokáže do společnosti vzít tenhleten vohoz. Asi si myslel, že když nepije redbull, tak zkusí lítat jinak nebo nevím už. Prostě třásně nebo peří nebo co to je za nesmysly na košili, TO NECHCEŠŠŠ!!! Co se z toho tanečního světa vyklubalo za kašpařinu, to fakt není normální."

Následující model jsem zařadil ani ne tak proto, že by byl extrémně špatný. Samozřejmě, průsvitnou látku na chlapech nemusím, ale jinak to vcelku ujde. Horší je, že ať se na to dívám, jak chci, tak ten borec má prostě pupek. Nejedná se o žádný pivas, nicméně na taneční poměry to už prostě je pupek. Proč je nutné ho takto vystavovat světu?


Autor: Jiří Jalovecký (www.jalysweb.cz)

T. však evidentně více vadí ta průsvitnost. Na fotku reagoval následujícím způsobem: "Tohleto je o malilinko slabší odvárek oproti týpkovi s peřím, ale, kurde, průsvitný hadry?? Jako HALÓÓÓ!!! Kam sme se to dostali?? To už mohl rovnou jít do stripbaru k tyčce. Ten pupek v průsvitné košili radši ani nekomentuju, bleh."

Autor: Jiří Jalovecký (www.jalysweb.cz)

Tak toto hodně zabolelo, jedná se totiž o jeden z nejlepších párů v republice. Kdyby na praket přišli v pytlích z juty, stejně by si jich každý všiml. Proč na sebe ještě upozorňovat divným kostýmem? Přitom triko samo o sobě by bylo naprosto v klidu. Návrhářce to však asi přišlo málo a potřebovala to nějak "voživit", tak vzala nůžky a asymetricky, což je samozřejmě teď velice cool, to prostříhala. Jenže pak se jí to asi nelíbilo, tak tam našila ještě ty štrasové pásky, třeba se to tím nějak zachrání. Nezachránilo. Výsledek je děs a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. Naštěstí však tento pár velmi často mění soutěžní image, doufám tedy, že se na toto nebudeme muset dívat dlouho.

T. názor je jako obvykle kapku vyhrocenější: "Tak toten týpek je prej dost dobrej tanečník. To je sice možná pravda, ale v hlavě to asi moc v pořádku nemá. Borče, nechceš si ještě rozpárat to tričko na bradavkách a pupku?? Člověk by řekl, že ta taneční „(j)elita“ bude mít už nějakou soudnost, ale bohužel. Jo, viděl sem už o dost horší věci, ale špička by měla jít příkladem ostatním a ne ze sebe dělat dál kašpary."

Dostáváme se do finiše, máme před sebou poslední exemplář. Sice by se dalo vybírat a hejtovat donekonečna, není to však v našich psychických silách.

Autor: Jiří Jalovecký (www.jalysweb.cz)

Tak se do toho dáme. Vlastně ani nevím, jak to nazvat. Je to prostě kus hadru tričkovitého tvaru ušitý snad z nějaké hodně řídké krajky. Celé to na mě působí nijakým dojmem. Tanečníkovy linie jsou stejně jako u ptačího agenta potlačeny na úkor pozadí. Spojení černé a tělové barvy, které krajka přirozeně vytváří, ničím nezaujme. Naopak když se na fotku podívám rozostřeně, mám pocit jako by byl frajer do půl těla odhalený a hodně chlupatý. Vypadá to, že chtěl působit nenápadně, což se mu stoprocentně daří, ale tohoto cíle se dá docílit mnohem elegantnějšími a po všech stránkách lepšími způsoby.

Co na to T.? "Oooouch, bože tak toto je fakt nechutnej humus. Nedokážu ani popsat co to ten chlápek má na sobě. Něco jako síťovka s květinovýma motivama?? Si ze mě dělá kozy, ne??!! Hej lidi, uvědomte se. Být váma, tak chodím kanálama."

Závěrem bych chtěl dodat ještě jednu věc. T. nemá pravdu, když říká: "Co se z toho tanečního světa vyklubalo za kašpařinu, to fakt není normální." Je to právě naopak, latinsko-americká móda jde správným směrem. Jak jinak by šlo vysvětlit následující overal, který pochází z 80. let? Ve srovnání s ním je jakýkoli zde přetřásaný kostým vrchol vkusu.

Autor: Jeffrey Dunn for WGBH

Žádné komentáře:

Okomentovat