neděle 29. září 2013

"Nezdržujte mě, vytvářím hodnoty!"

Pamatuji si to doteď. Bylo mi tak 8 let a v České republice panovala éra divokého, polistopadového kapitalismu. Skoro mám chuť říct tzv. divokého, polistopadového kapitalismu. Specifičnost této doby totiž dělá z tohoto slovního spojení terminus technicus. Čekali jsme tehdy s otcem ve frontě na vlakovou jízdenku a jeden mladý, dynamický „kapitalista“ nás suverénně předběhl a s arogancí sobě vlastní nám po našich oprávněných výhradách sdělil: „Nezdržujte mě, vytvářím hodnoty!“ Otec na něho tenkrát cosi zařval. Nevím co, stejně by se to však nedalo publikovat a není to ani podstatné.

Důležité pro mě tehdy bylo, že jsem si po této etudce vytvořil přirozený odpor ke kapitalisům,  podnikatelům a podobným lidem, kteří jezdí v nablýskaných bavorácích nebo přinejhorším první třídou InterCity, odírají pracující lid a vytváří hodnoty. Když jsem postupem času ještě přišel na to, že značná část těchto lidí vytváří hodnoty způsobem „levně koupit, draze prodat, shrábnout zisk“, vyvstaly u mě výrazné pochybnosti o významu slova „hodnota“.

S přibývajícími léty jsem podnikatelskou sféru vzal přece jen na milost a dokonce jsem obchodu, burzovním spekulacím, některým obskurním službám a podobným činnostem, které dělají z ničeho peníze, přiznal statut morálně nezávadné formy výdělku. Stejně však u mě hlubší význam slova hodnota leží někde jinde. Když jsem se koncem minulého roku ucházel o svoji současnou pracovní pozici ve společnosti PSP Engineering, součástí pohovoru byla samozřejmě i prohlídka závodu. Po vstupu na supertěžkou halu se přede mnou objevila zajímavá scenérie. Mumraj dělníků, brusky kvičí, svařečky bzučí, jeřáby houkají, karusely se točí a všude kolem se na základě nějakého systému povalují desítky a stovky tun oceli, která čeká na to, až z ní bude vytvořen  nějaký stroj či konstrukce.

Tam jsem pochopil, že v tomto spočívá skutečný význam slova hodnota. Vezmu kus poctivé oceli nebo čehokoli jiného a vytvořím z toho produkt, který pak prodám. Kdo koupí akcie a potom je za vyšší cenu prodá, vytvoří pouze zisk. Na to samozřejmě není nic špatného, paradoxem ale je, že právě tito lidé se slovem "hodnota" ohánějí nejvíce. Podle mě však není pravda, že by každá forma výdělečné činnosti znamenala tvoření hodnot. 


To je vlastně všechno, co jsem chtěl říct. Jen se mi udělal názor.

Žádné komentáře:

Okomentovat